Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog
psikohelp

Demans bir tanı değildir. Demans, bakkal alışverişinde zorluk, yemek hazırlama, telefon kullanma veya çek defterinin dengelenmesi gibi düşünce ve hafızanın gündelik işlevinin tehlikeye atıldığına işaret ettiğini gösteren genel bir terimdir . Birinin bunama hastası olduğunu söylemek, bir baş ağrısı olduğunu söylemek gibidir-altta yatan nedenden dolayı hiçbir şey ifade etmez. Elbette baş ağrısı, kas gerginliği veya migren gibi iyi huylu olan şeylerden veya beyin tümörü veya inme gibi çok daha ciddi olanlardan kaynaklanabilir . Benzer şekilde demans, vitamin eksikliği veya tiroid bozukluğu gibi nispeten iyi huylu olan şeylerden veya Alzheimer hastalığı veya frontotemporal bunama gibi daha ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Doğru teşhis koymanın neden önemli olduğunu pek çok nedeni vardır.

Birinci neden en bariz şey: B12 eksikliği, hipotiroidizm veya Lyme hastalığı gibi kronik bir enfeksiyon gibi geri dönüşümlü demans nedenlerini kontrol etmemizi sağlamak istiyoruz. Bu nedenlerin birçoğu kan testleri ile değerlendirilebilir. Depresyon demansın potansiyel olarak tersine çevrilebilen bir nedenidir. Demansın belirlenmesinin başka sebepleri de vardır, bunlar da kimliğin iyileşmesine neden olabilirya da en azından düşüşünü durdurabilir. MRI ve BT taramaları gibi yapısal beyin görüntüleme çalışmaları şunları belirleyebilir: Subdural hematomlar (kafatası ve beyin arasında biriken kan); cerrahi olarak da tedavi edilebilen normal basınç hidrosefali (beyinde spinal sıvı birikimi); veya gelecekte vuruşları önlemek için değerlendirilmesi gereken büyük darbeler.

Bir teşhis getirmenin ikinci nedeni, erken dönemde etkilenecek olan biliş boyutlarını ve sonradan etkilenmesi muhtemel yönleri tanımlamaktır.

  • In Alzheimer hastalığı ve hafıza problemlerine sözcük bulma güçlüğü, karmaşık faaliyetleri ile dertte ardından ve tanıdık yolları üzerinde kaybolmadan, genellikle ilk belirti vardır. Ancak daha sonra Alzheimer hastalığında bazen kişilik değişikliği , ajitasyon, inkontinens ve agresyon gibi diğer belirtiler ortaya çıkar .
  • Gelen frontotemporal demans , kişilik ve davranış değişiklikleri karmaşık etkinlikleri yapmaktan zorluklarla birlikte önce gelir. Dil sorunları ve diyetteki değişiklikler tipik olarak önümüzdeki hafıza sorunları ile ortaya çıkar.
  • In Lewy cisimli demans eyleme gibi, insanların ve hayvanların görsel halüsinasyonlar, erken bir belirtisi olabilir rüyalar ise (genellikle yatak ortakları tekme) uyku . Parkinson hastalığının sertliği, titreme ve karıştırma basamakları diğer erken belirtilerdir.
  • Gelen vasküler demans , karmaşık faaliyetleri ile sorun genellikle sonradan gelen hafıza problemleri olan ilk işareti vardır.
  • Gelen normal basınçlı hidrosefali , idrar aciliyeti gereği duyuyorlar için çalıştırmak için bir kez üzerine yapmaz zaman inkontinans yol açan erken bir işareti banyo-olduğunu. Küçük adımlarla yavaşça yürümek ve karmaşık etkinliklerle ilgili sorun diğer erken belirtilerdir.

Demansın birçok farklı nedeni tipik olarak kendi düzeniyle olan birçok nedeni olabilir.

Doğru teşhis için üçüncü sebep doğru değerlendirme ve tedavinin başlatılabilmesidir.

  • Donepezil (Aricept), rivastigmin (Exelon) ve galantamin gibi kolinesteraz inhibitörleri , Alzheimer, Lewy cisimcikli demans ve vasküler bunama ile hastaları iyileştirebilir.
  • Sertralin (Zoloft), sitalopram (Celexa) ve esitalopram (Lexapro) gibi SSRI’ler (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) frontotemporal bunama içinbirinci basamak tedavidir .
  • Normal basınçlı hidrosefali veya subdural hematom olanlara cerrahi değerlendirmeve olası müdahale gereklidir.
  • Aspirin veya diğer kan tinerleri ile yapılan inme tedavisi ve tedavisi vasküler bunama için gereklidir.

Son olarak demansın bazı nedenleri için araştırma olanakları bulunmaktadır. Örneğin, Alzheimer hastalığında beyin hücrelerini öldüren amiloid plaklarını gerçekten yok edebilecek yeni ilaçlar geliştiriliyor. Elbette sevdiğiniz kişinin Alzheimer hastalığına sahip olduğunu bilmek bu fırsatı değerlendirmenin ilk adımı olacaktır.

Bu nedenle, dansa neden olanı açıklamadan doktorunuza ya da sevdiklerinize “demans” tanısı vermesine izin verme. Sanki kafanızdaki acıyı şikayet eden ofise girmek gibi bir şey ve doktor “Evet, başınız ağrıyor.” Hiçbirimiz “baş ağrısı” tanısı olmaktan memnun olmayacağız ve memnun kalmamalıyız. tanıya “demans” denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum
%d blogcu bunu beğendi: