Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog

Günümüzün konuk blog yazıcısı olan LCSW, Pars, bireysel, grup ve çift terapiyi yürütmek için güçlü bir teknik olan Psychodrama’nın deneyimli bir uygulayıcısıdır  . Yazar:

Yaklaşık on yıllar önce, Doğu Avrupa psikiyatristi Jacob Moreno , vücudun zihnin unuttuğu şeyleri hatırladığını zaten anladı . 20. yüzyılın başında, Moreno psikodrama yarattı. Psikodrama, başlangıçta siyaha boyun eğdiren deneysel terapinin en eski biçimlerinden biridir . Viyana’daki oyun alanlarındaki çocukların çatışmalarını çözdüklerini görmek Jacob Moreno rol oynamanın sorunlarımızı iyileştirmemize yardımcı olduğunu fark etti. Daha sonra terapötik bir şekilde kullanılan doğaçlamalı tiyatro tekniklerini geliştirdi. Bu teknikler, çatışmalarda olan çiftlere yardımcı olmak için uyarlanabilir.

Nasıl, özellikle öfkede iletişim kuruyoruz , önemli. Bir ilişkide duygusal bir banka hesabı varsa, stresli durumlarda iletişimimiz duygusal destekleyici mevduat yapmamıza izin verir mi yoksa sürekli öfkeden çekip duygusal kaynakları tükettiğimize mi?

Bir çiftin çatışmayı nasıl ele alacağı, bir ilişkinin sonucunu belirleyebilir. John Gottmann çiftleri araştırdı ve bir çatışmada iletişim kurduklarını gözlemledikten sonra bir çiftin birlikte kalıp kalmayacağına veya birkaç kişinin ayrı kalmasına ilişkin birkaç öngörü keşfetti.

Bir çift öfkeye sarıldığında çift terapisti birçok zorluklarla karşı karşıyadır. Sık sık kendimizi bir hakem veya bir kumarhane içindeki kardeşler arasında savaşan bir ebeveyn olarak davranır buluruz . Bazen kenarlarda bir kelime edinmekte güçlük çekiyoruz. Çiftler olumsuz iletişim kalıplarına çok sık yerleşebilir ve ofisine ulaştıklarında yıllar boyu öfkeyi disfonksiyone olarak sık sık ifade ediyorlardı.

Buna ek olarak, beyinlerimiz tanık oldukları ve çocukken yaşadıkları olumsuz desenlerle doludur. Yardımcı olsalar da, çiftlerin tedavisinde sorunlarımız hakkında konuşmak, beynimizdeki sinir yollarının tekrar telaşlanmasına yardımcı olmaz ve bu davranışları değiştirir.

Deneyimsel terapiler – tıpkı psikodrama gibi – cesedi harekete geçirir ve kalıpları olumsuzdan pozitif noktaya kaydırmanın anahtarı tutar. Bedenlerimiz beynin limbik sistemi içerisinde travmatik
anılar kaydederler  . Bu, kavga, uçuş veya dondurma tepkilerinin ortaya çıktığı alan ve öfke tepkilerinin nereden kaynaklandığı alanlardır.

Aşağıda, çiftler oturumlarında kullanılabilen ve yaygın öfkeye yardımcı olabilecek birkaç deneysel araç bulunmaktadır:

Isınma – Psikodramda, ısınma, tercihleri ​​ölçer. Çift terapisinde kullanıldığında, ısınma, çiftlerin hayal kırıklıklarını hızla paylaşmaları için konuşma terapisinin gelişmeyeceği güvenli bir alan sağlayabilir .

İşte birkaç örnek: Bir spektrogram bir spektrum ölçeğinde tercih ölçüsüdür. Terapist, bir çiftten “Birden on a kadar bir ölçekte, eşinizde şu anda ne kadar kızgın hissediyorsunuz?” Sorabilir ve her biri, 0’dan itibaren bu spektrumu temsil eden, hayali bir çizgi üzerinde doğru yerde dururlar. 10. Daha sonra her biri kendi tercihini paylaşırdı.

Bir başka ısınma , cevaplar için farklı yerler kullanan lokogramdır . Örneğin, bir terapist, “Sesi Gülerek” “Sessiz Muamele” “Para Harcama” ya da ” Başkalarını Flört ” gibi öfke ifade etmenin farklı yollarını anlatan sözcüklerle yere birkaç kağıt koyabilir . Çift, bir çatışmada en çok kullandıkları yöntemle kağıt üzerindeki her duruşa ve düşünce ve hislerini paylaşmaya davet ediyoruz. Ayrıca, her biri, eşleri çatışmada kullandıklarında kendileri için en tetikleyen yöntemi seçebilir ve onları nasıl hissettireceklerini paylaşabilir. Başka bir yer işareti “Öfkemin altında ne var?” Olabilir ve seçimler ” Terk Korkusu ” ile ” Yalnızlık ” arasında değişebilir”” Feeling Trapped “e dönüştürün ve bir çift kendi açıklarını ifade etme ve ortaklarının güvenlik açıklarını duyma şansına sahip olabilir. Lokogramlarda, bir katılımcının boşluğu doldurması ve terapistin beklemediği şekilde cevap verebilmesi için daima “Diğer” seçeneği sunarız.

Rol Değiştirme – Bir çift işlevsiz bir biçimde sıkıştığında, geçiş yerleri ve anahtarlama rolleri öfkenin yayılmasına yardımcı olabilir. Rol tersine çevirme, her kişi kalkar ve yerlerini değiştirir ve diğerinin rolünü oynar. Sonra ortaklarının söylediği son şeylerden bazılarını tekrarlarlar ve diyaloğu geliştirirler. Her biri diğerinin ayakkabılarıyla ayakta durabilme ve kendi bakış açısını görebilme imkânı bulan bakış açısı değişimi elde edilmektedir. Rol tersine çevrildiğinde, beynin yeni bir kısmı öfkeyi ve suçlamayı değiştirmenin en kolay yolu olan empati kurmayı sağlayan bu teknikle ilgilenmektir.

Boş Sandalye – Bu teknik Jacob Moreno tarafından oluşturuldu, daha sonra eski Moreno stajyerinin Fritz Perls tarafından gestalt terapisinde benimsendi.. Bir çiftin önünde boş bir sandalye yerleştirilir ve kızgınlıklarını eşlerinin ortasında başka birisinden alıp almadıklarını düşünmeye yönlendirilirler. Örneğin Susan ve Steve evli ve işyerinde Susan’ın zorlu bir erkek patronu var. Bu durumda, Susan patronunun boş sandalyede oturduğunu ve ofisindeki olamayacağı şekilde hayal kırıklıklarını kendisine güvenli bir şekilde boşaltma fırsatına sahip olacağını düşünürdü. Güverteleri etkisiz hale getirebilir ve öfkesini ev hayatına dökülüp kocasına doğru yönlendirilene kadar saklamaz. Bu boş sandalye işine tanık olan Steve, Susan için empatinin artmasına neden olabilir. Susan sert bir iş günü sonra Steve üzerindeki hayal kırıklıklarını boşaltmaya başladığında, savunmaya tepki göstermeyebilir, ve onun yerine, gününü paylaşmak isteyip istemediğini sorabilir. Çift, Susan’ın zor patronuyla konuşması için yapıcı bir yol izleyebilir ya da yeni bir iş için hisler koymayı düşünebilir.

Çoğu uyuşmazlık siyah ve beyaz değildir. Dövüşürken, uçuş veya dondurma modundayken, sanki öyleymiş gibi hissedebilir ve en çok istediğimiz kişiyle sık sık bağlantıyı kaybederiz. Tetiklenmiş ve öfkelendirildiğinde, bazen çocuksu desenlere geri dönüyoruz. Psikodrama, öfkeli kalıpları kırmamıza ve daha net düşünmemize yardımcı olur, bize olanlarla yeniden bağlantı kurma seçenekleri yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum