Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog
Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline kişilik bozukluğu ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin

reçete yazma doktor

Borderline kişilik bozukluğu bazen, borderline kişilik bozukluğunun bazı belirtilerini azalttığı düşünülen anksiyete veya depresyon için ilaçlarla tedavi edilir . Şu anda  FDA tarafından onaylanmış herhangi bir ilaç bulunmamakla birlikte, bazı durumlarda etkili olduğu bulunmuştur.

İlaçlar, psikoterapi ve diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında Borderline kişilik bozukluğu için özellikle etkili olabilir .

antidepresanlar

Antidepresanlar özellikle majör depresif bozukluk ve düşük duygudurum ile karakterize edilen diğer rahatsızlıkları olan bireyler için geliştirilirken , Borderline kişilik bozukluğu olan birçok birey bu ilaçlarla tedavi edilir.

Trisiklik ve tetrasiklik antidepresanlar , monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) dahil olmak üzere , Borderline kişilik bozukluğu ile kullanım için çalışılan çeşitli tipte antidepresanlar vardır . Araştırmalar, bu ilaçların Borderline kişilik bozukluğu hastalarının sıklıkla yaşadığı üzüntü, düşük duygudurum, endişe ve duygusal tepki ile yardımcı olabileceğini göstermiştir, ancak bu bozukluğun diğer semptomları üzerinde güçlü bir etkiye sahip görünmemektedir (örneğin, öfke, dürtüsellik). .

Ortak antidepresanlar şunları içerir:

 • Nardil (fenelzin)
 • Prozak (fluoksetin)
 • Zoloft (sertralin)
 • Effexor (venlafaksin)
 • Wellbutrin (bupropion)

antipsikotikler

“Sınır çizgisi” terimi, psikiyatristler, Borderline kişilik bozukluğu semptomlarının nevroz ve psikoz arasındaki “sınırda” olduğuna inandıkları için ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, Borderline kişilik bozukluğu için test edilen ilk ilaçlardan bazıları antipsikotiklerdi. Bu zamandan beri antipsikotiklerin Borderline kişilik bozukluğu de dahil olmak üzere çeşitli psikotik olmayan bozukluklar üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği bulunmuştur .

Antipsikotiklerin, Borderline kişilik bozukluğu olan hastalarda anksiyeteyi, paranoid düşünmeyi, öfke / düşmanlığı ve dürtüsünü azalttığı gösterilmiştir.

Yaygın antipsikotikler şunlardır:

 • Haldol (haloperidol)
 • Zyprexa (olanzapin)
 • Clozaril (klozapin)
 • Seroquel (ketiapin)
 • Risperdal (risperidon) (Risperdal)

Mood Stabilizanlar / Anticonvulsants

Lityum ve bazı antikonvülsan (anti-nöbet) ilaçlar gibi duygudurum düzenleyici özellikleri olan ilaçlar, dürtüsel davranışı ve Borderline kişilik bozukluğu ile ilişkili duygudaki hızlı değişiklikleri tedavi etmek için kullanılmıştır . Bu ilaç sınıflarının Borderline kişilik bozukluğu da yararlı olabileceğini öne süren araştırmalar vardır.

Ortak duygudurum düzenleyicileri / antikonvülsanlar şunları içerir:

 • Lithobid ( lityum karbonat )
 • Depakote (valproate)
 • Lamiktal (lamotrijin)
 • Tegretol veya Carbatrol (karbamazepin)

Anksiyolitikler (Anti-Anksiyete)

Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerde sıklıkla yoğun bir anksiyete yaşadığı için, anksiyeteyi azaltacak ilaçlar bazen reçete edilir. Ne yazık ki, BPD’yi tedavi etmek için anti-anksiyete ilaç kullanımını destekleyen çok az araştırma var . Ayrıca, belirli bir anksiyolitikler sınıfının, benzodiazepinlerin (örn., Ativan, Klonopin) kullanımının, Borderline kişilik bozukluğu olan bazı kişilerde semptomların kötüleşmesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır ve dikkatli olunmalıdır.

Benzodiazepinler, alışkanlık oluşturabildikleri için birlikte ortaya çıkan madde kullanım bozuklukları olan bireyler tarafından kullanım için özellikle tehlikelidir. Alışkanlık oluşturmayan bir anksiyolitik olan Buspar, benzodiazepin familyasından ilaçlar için bir alternatiftir .

Yaygın anksiyolitikler şunları içerir:

 • Ativan (lorazepam)
 • Klonopin (klonazepam)
 • Xanax (alprazolam)
 • Valium (diazepam)
 • Buspar (buspiron)

Diğer Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçlar

Borderline kişilik bozukluğunun biyolojik nedenleri hakkında daha çok şey öğrendikçe, yeni ilaçlar geliştirilmekte ve hastalık için test edilmektedir. Örneğin, yakın tarihli bir çalışmanın bulguları, bir omega-3-yağ asidi desteğinin, Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerde saldırganlık ve düşmanlık duygularının azalmasına yol açabileceğini göstermektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

2 comments on “Borderline Kişilik Bozukluğu İlaçları

  1. Maalef ilaç konusunda bir öneride bulunamam. bir psikiyatr uzmandan destek alın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum