Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog
beyin

Kabuslar nasıl oluşur / belirtileri, nedenleri, tedavisi

Kabuslar korku, endişe ya da hüznü çağrıştıran görüntülerle uzun, özenli rüyalardır. Hayalperest, algılanan tehlikeden kaçınmak için uyanabilir. Kabuslar uyanış üzerine hatırlanabilir ve uykuya dönme, hatta gündüz zorluğuna neden olan zorluklara yol açabilir. İzole kabuslar normaldir, ancak aşırı terör veya endişe getiren düşler sıklıkla tekrarlandığında, zayıflatıcı bir uyku bozukluğu olabilir.

Tanım

Hızlı göz hareketi (REM) uykusu sırasında meydana gelen bir kabus, aşırı korku, korku, sıkıntı ya da endişe duygusuyla sonuçlanan bir rüyadır. Bu fenomen gecenin ikinci bölümünde meydana gelme eğilimindedir ve sıklıkla rüyanın içeriğini hatırlayacak olan uyuyanı uyandırır.

Çoğu kabus, strese normal bir tepkidir ve bazı klinisyenler, insanların travmatik olaylarla çalışmalarına yardımcı olduklarına inanırlar. Bununla birlikte, kabusların sık sık ortaya çıkması sosyal, mesleki ve diğer önemli işlev alanlarını bozduğunda bir bozukluk haline gelir. Bu noktada, Kabus Bozukluğu (eskiden Rüya Anksiyete Bozukluğu) veya “tekrarlanan kabuslar” olarak adlandırılabilir, bu da yinelenen bir temaya sahip bir dizi kabus olarak tanımlanır.

Kız çocuklarından erkeklere göre daha yaygın olan kabuslar, genellikle 10 yaşından önce çocukluk döneminde başlarlar ve uyku, gelişim ya da psikososyal gelişime önemli ölçüde müdahale etmedikçe normal kabul edilirler. Genellikle dışsal stres, endişe veya travma ile ilişkili oldukları yetişkinliğe devam edebilirler. Başka bir ruhsal bozukluğun yanında da bulunabilirler.

Rüya görmeye daha yakından bakmak kabusların anlaşılmasında yardımcı olabilir.

Rüya ve REM Uyu

Genellikle her gece iki saatten fazla zaman geçiriyoruz, ama bilim adamları nasıl ya da neden rüya gördüğümüz hakkında fazla bir şey bilmiyorlar. Sigmund Freud, rüya görmenin bilinçsiz arzular için bir güvenlik valfı olduğuna inanıyordu. Sadece 1953’ten sonra, araştırmacıların uykudaki bebeklerde REM’i ilk kez tanımladıkları zaman, bilim adamları uykuya dalmaya ve dikkatle hayal etmeye başladılar. Yakında hayaller dediğimiz garip, mantıksız deneyimlerin neredeyse her zaman uyku REM bölümünde meydana geldiğini keşfettiler. Çoğu memeliler ve kuşlar REM uykusunun belirtilerini gösterirken, sürüngenler ve diğer soğukkanlı hayvanlar da yoktur.

REM uykusu, beynin tabanındaki bir alan olan ponsun sinyalleriyle başlar. Bu sinyaller talamus denen bölgeye doğru ilerler, bu da onları beyin korteksine aktarır – bilginin öğrenilmesi, düşünülmesi ve organize edilmesinden sorumlu beynin dış tabakası. Pons, omurilikteki nöronları kapatan ve uzuv kaslarının geçici olarak felç olmasına neden olan sinyaller gönderir. Eğer bu felce müdahale ederse, insanlar REM uyku davranış bozukluğu olarak adlandırılan nadir, tehlikeli bir problem olan hayallerini fiziksel olarak harekete geçirmeye başlayacaklardır. Örneğin, bir beyzbol oyunu hakkında rüya gören bir kişi, rüyanda bir topu yakalamaya çalışırken, mobilyalara koşabilir veya yanlışlıkla uyuyan bir kişiye yanlışlıkla saldırabilir.

REM uykusu, öğrenme sırasında kullanılan beyin bölgelerini uyarır; bu, bebeklik döneminde normal beyin gelişimi için önemli olabilir. Bu, bebeklerin neden REM uykusunda yetişkinlerden çok daha fazla zaman geçirdiğini açıklayacaktır. Derin uykuda olduğu gibi, REM uykusu da proteinlerin artmasıyla ilişkilidir. Bir çalışma, REM uykusunun belirli zihinsel becerileri öğrenmeyi etkilediğini belirlemiştir. İnsanlar bir REM uykusundan yoksun bırakıldıklarında, bir REM uykusundan yoksun kaldıklarında, bir REM uykusundan mahrum kaldıklarını hatırladılar.

Bazı bilim adamları, rüyaların REM uykusu sırasında alınan rastlantısal sinyallerde korteksin anlam bulma girişimi olduğuna inanırlar. Bir teori, bu sinyalleri düzenlemeye ve yorumlamaya çalışırken, korteksin parçalanmış beyin aktivitesinden bir “hikaye” yarattığını öne sürer.

belirtiler

Kabus Bozukluğu tanısı için kriterler

  • Sürekli hayatta kalma, güvenlik veya fiziksel bütünlük tehditlerine odaklanan uzun ve korkutucu rüyaların detaylı hatırlanması ile tekrar tekrar uyanmak ve genellikle uyku veya şekerleme döneminin ikinci yarısında meydana gelir.
  • Uyanış anında anında yönlendirilmek ve uyarılmak
  • Mesleki, sosyal veya diğer önemli iş alanlarının sıkıntısı veya bozulması
  • Genel tıbbi bir rahatsızlığa sahip olmak ve bu belirtilere neden olabilecek ilaç veya başka maddeler kullanmamak

Kabuslar çocuklar ve ergenler arasında daha yaygın olma eğilimindedir ve yetişkinliğe daha az rastlanır. Bununla birlikte, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’sinde nadiren kabuslar görülür, kadınlar erkeklerden daha sık görülür, ancak tedavi gerektirmez. Olumsuz olaylar, travma, uyku yoksunluğu, düzensiz uyku programı ve jet lag, kabuslarda artışa neden olabilir. Sık sık kabuslar yaşayan yetişkinlerin yaklaşık yüzde 1’i, bu durumun uykudan kaçmasına yol açarsa veya işlerini veya sosyal işlevselliğini etkiliyorsa, yardım almalıdır.

Nedenler

• Anksiyete ya da stres – vakaların yüzde 60’ında, büyük bir yaşam olayı kabusların başlangıcından önce gelir • Ateşli hastalıklar • Sevilen birinin ölümü (yaslanma) • Bir ilacın yan etki veya yan etkisi • Bir ilacın yakın zamanda çekilmesi uyku hapları gibi • Aşırı alkol tüketimi • Abs alkol yoksunluğu • Uyku sırasında solunum bozukluğu (uyku apnesi) • Uyku bozuklukları (narkolepsi, uyku terörü bozukluğu) • Yatağa gitmeden önce yemek yeme, vücudun metabolizmasını ve beyin aktivitesini arttırır

Tedaviler

Şu anda stres altındaysanız, arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan destek almak isteyebilirsiniz.

Eğer sizde başka bir işleyiş bölgesinde sizi etkileyen bir travma ya da tanıklık edindiyseniz, bir akıl sağlığı uzmanına danışmalısınız. Aklınızda olan şeyleri anlatabilmek, geçmiş ya da güncel olaylarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, fiziksel sağlığınıza dikkat etmeniz, düzenli bir fitness rutini izlemeniz ve uyku alışkanlıklarınızda tutarlılığı sürdürmeniz tavsiye edilir. Egzersiz daha hızlı uykuya dalmanıza, daha derin bir uykuya dalmanıza ve daha ferah bir his uyandırmanıza yardımcı olabilir. Kas gerginliğini (gevşeme terapisi) azaltmak için öğrenme teknikleri de kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kabuslarınız yeni bir ilaca başladıktan kısa bir süre sonra başlamışsa, sağlık uzmanınıza başvurun. Gerekirse ilacı kesmeniz konusunda size tavsiyede bulunacak ve alternatif önerecektir.

Uyumaya yardımcı olmak için sakinleştirici ve alkol kullanmaktan kaçının ve yatmadan önce kafein veya diğer uyarıcıları almayın.

“Sokak ilaçları” veya ısrarcı alkol kullanımının etkilerinden kaynaklanan kabuslar için, kullanımın azaltılması ya da sürdürülmesiyle ilgili bir avukat ara. Anonim Alkolikler gibi destek grupları, ayık kalmanıza yardımcı olabilecek düzenli olarak planlanmış toplantılara sahiptir.

Kabuslar haftada bir kez daha sık ortaya çıkarsa ya da iyi bir gece uykusundan çıkmanızı ve uzun bir süre devam etmenizi önlerse, sağlık uzmanınızı arayın. Tıbbi geçmişiniz alınacak ve fizik muayene yapılacaktır.

Kabusları ayrıntılı olarak belgeleyen tıbbi tarih soruları şunları içerebilir:

  • Kabusların Zaman Paterni Kabuslar tekrar tekrar meydana gelir mi (tekrarlayan)? Gecenin ikinci yarısında mı olurlar?
  • Uyku Kalitesi Uykudan ani bir uyanış var mı?
  • Diğer Sorunlar Kabus muazzam korku ve endişeye neden oluyor mu? Korkutucu bir rüyayı hatırlıyor musunuz (canlı görüntü ve hikaye hikayesi olan biri)?
  • Ağırlaştırıcı Faktörler Yakın zamanda bir hastalığınız oldu mu? Ateşin var mıydı? Son zamanlarda stresli bir durumda mıydınız?
  • Diğer Alkol kullanıyor musunuz? Ne kadar? Hangi ilaçları kullanıyorsun? “Sokak ilaçları” kullanıyor musunuz? Öyleyse hangileri? Doğal takviyeleri veya alternatif ilaç ilaçları alıyor musunuz? Başka hangi belirtilere sahipsin?

Fizik muayene, fiziksel, nörolojik ve psikolojik değerlendirmeleri içerebilir. Yapılabilecek fiziksel testler arasında kan testleri (CBC veya kan diferansiyeli gibi), karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyon testleri ve bir EEG bulunur.

Stres ve anksiyeteyi ele alan tedavi seçenekleri ile ilaç ve madde kullanımının yan etkileri sorunu çözmezse, sağlık uzmanınız sizi bir uyku çalışması (polisomnografi) yapacak bir uyku uzmanına götürebilir. Çok nadir durumlarda, bir hastanın REM uykusunu baskılayan veya azaltan ve böylelikle kabusları önleyen özel ilaçlar kullanması gerekecektir.

Sağlık bakım sağlayıcınız tarafından yapılan bir muayeneden sonra, tekrarlayan kabuslarla ilgili bir tanıyı kişisel tıbbi kaydınıza eklemek isteyebilirsiniz.

Ulusal Uyku Vakfından İyi Bir Gece Uykusu İçin Öneriler:

Bir program belirle.

Her gece belirli bir saatte yatağa git ve her sabah aynı saatte kalk. Bu programı bozmak uykusuzluğa yol açabilir. Hafta sonları uyumak, daha sonra uyanmak için uyku döngülerinizi sıfırladığı için sabah erkenden kalkmayı zorlaştırır.

Egzersiz.

Günde 20 ila 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Günlük egzersiz genellikle insanların uyumasına yardımcı olur, ancak yatmadan önce egzersiz yapmanın olumsuz bir etkisi olabilir. Maksimum fayda için, yatmadan önce yaklaşık beş ila altı saat çalışın.

Kafein, nikotin ve alkolden kaçının.

Kafein, bir uyarıcı içeren içecekler kaçının. Kafein kaynakları kahve, çikolata, diyet ilaçları, alkolsüz içecekler, bitkisel olmayan çaylar ve bazı ağrı kesiciler içerir. Sigara içenler çok hafif uyuma eğilimindedir ve genellikle nikotin çekilmesi nedeniyle sabahın erken saatlerinde uyanırlar. Alkol, derin uyku ve REM uykusu olan insanları sıkıyor, böylece içenler de sadece hafifçe uyuyorlar.

Yatmadan önce rahatlayın.

Sıcak bir banyo, okuma ya da başka bir yatıştırıcı rutin, uykuya dalmayı kolaylaştırır. Bazı dinlendirici aktiviteleri uyku ile ilişkilendirmek için eğitebilir ve onları yatmadan ritüelinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Güneş ışığına kadar uyu.

Mümkünse, güneşle uyanın ya da sabahları çok parlak ışıklar kullanın. Güneş ışığı, vücudun iç saatinin her gün kendini sıfırlamasına yardımcı olur. Uyku uzmanları, uyku sorunları olan kişiler için sabah güneş ışığına maruz kalmayı tavsiye eder.

Uyanık yatakta yatma.

Eğer uyuyamazsan, sadece yatakta yatma. Yorgunluk hissedene kadar, müzik okumak veya müzik dinlemek gibi başka bir şey yapın. Uykuya dalmama kaygısı aslında uykusuzluğa katkıda bulunabilir.

Oda sıcaklığını kontrol edin.

Yatak odasında rahat bir sıcaklık koruyun. Aşırı sıcak veya soğuk uykuyu bozabilir veya uykuya dalmanızı önleyebilir.

Uyku probleminiz devam ederse doktora görünün.

Her gece uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız veya ertesi gün her zaman yorgun hissederseniz, o zaman uyku bozukluğunuz olabilir ve bir hekime başvurmalısınız. Birincil bakım doktorunuz size yardımcı olabilir, ya da yakınınızdaki büyük bir hastanede bir uyku uzmanına danışabilirsiniz. Çoğu uyku bozukluğu etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Araştırmacılar artık uykudan uyanık saatlerimizi güçlü bir şekilde etkileyen aktif ve dinamik bir durum olduğunu biliyorlar. Beyin görüntüleme gibi yenilikçi teknikler araştırmacıların uyku sırasında farklı beyin bölgelerinin nasıl işlediğini ve faaliyetlerin ve bozuklukların uykuyu nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olur.

Aslında, bilim adamları hayalleri kontrol etmede bazı başarılar elde etmişlerdir. Bir deneyde, denekler, düşen bir duvarın parçalarının manipülasyonunu içeren bilgisayar oyunu Tetris’i oynamak için eğitilmişlerdir. Bilim adamları, katılımcıların hayallerini ilk iki gecede izledi ve deneklerin yarısından fazlası, Tetris parçalarının düştüğünü hayal ettiklerini bildirdi. Bu tür bir araştırma muhtemelen kabuslar için tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.

protein 300x200 Kabuslar nasıl oluşur / belirtileri, nedenleri, tedavisi
Kabuslar nasıl oluşur / belirtileri, nedenleri, tedavisi

Kabuslar nasıl oluşur / belirtileri, nedenleri, tedavisi

Kabuslar nasıl oluşur / belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum
%d blogcu bunu beğendi: