fobilerin tedavisi

Obezite psikolojik nedenleri / şişmanlığın psikolojik alt yapısı

Obezite psikolojik nedenleri / şişmanlığın psikolojik alt yapısı

ABD’de bir salgın olan obezite, aşırı vücut ağırlığı ile karakterizedir. Obez olmak, kişinin hipertansiyon, inme, kalp hastalığı ve diğer hastalıklardan ölüm riskini önemli ölçüde artırır.Obezite psikolojik nedenleri

Obezite psikolojik nedenleri Tanım

Obezite aşırı vücut ağırlığına sahip olma koşulu. Vücut kitle indeksi (VKİ, kilogram cinsinden ağırlık olarak hesaplanan metre kare olarak hesaplanan) 25 kg / m2’den büyük ancak 30 kg / m2’nin altında olan yetişkinler fazla kilolu olarak kabul edilir. BMI 30 kg / m2’den büyük olan yetişkinler obez olarak kabul edilir. 100 kilonun üzerinde fazla kilolu veya 40 kg / m2’den yüksek bir BKİ’si olan bir yetişkin morbid obez olarak kabul edilir.Obezite psikolojik nedenleri

ABD’de 97 milyon yetişkin aşırı kilolu veya obezdir. Aşırı kilolu olmak hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet, inme, osteoartrit, koroner kalp hastalığı, safra kesesi hastalığı, uyku apnesi ve solunum problemleri ile endometriyal, meme, prostat ve kolon kanserlerindeki ölüm riskini önemli ölçüde artırır. Obezite psikolojik nedenleri

Obezite, ABD’de epik oranlara ulaşmıştır. Obezite oranları 1991’den bu yana nüfusun yüzde 12 ila 20’sini oluşturmuştur. Bu salgın yetişkinlerle sınırlı değildir; Aşırı kilolu gençlerin yüzdesi, son 20 yılda iki kattan fazla arttı. 6-19 yaş arasındaki çocukların ve ergenlerin% 16’sı aşırı kilolu olarak kabul edilmektedir.

Kilonuz birçok faktörün sonucudur. Bu faktörler arasında çevre, aile öyküsü ve genetik, metabolizma (vücudunuzun gıda ve oksijeni enerjiye dönüştürme şekli), davranış veya alışkanlıklar ve daha fazlası yer alır. Aile tarihi gibi bazı faktörleri değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, yaşam tarzı alışkanlıklarınız gibi diğer faktörleri değiştirebilirsiniz.Obezite psikolojik nedenleri

Obezite psikolojik nedenleri belirtileri

Obezite, vücudun kullanabileceğinden daha fazla gıda tüketiminden kaynaklanır. Fazla alkol alımı ve sedanter yaşam tarzı aynı zamanda kilo almanın yanı sıra diğer sağlık sorunlarına da katkıda bulunur.

Obezitenin değerlendirilmesinde üç temel önlem kullanılmaktadır:

 • Vücut kitle indeksi (VKİ)
 • Bel çevresi
 • Obezite ile ilişkili hastalıklar ve durumlar için risk faktörleri

VKİ, boyunuza göre kilonuzun bir ölçüsüdür ve bel çevresi karın yağınızı ölçer. Bunları ek risk faktörleriniz hakkında bilgi ile birleştirmek, obezite ile ilişkili hastalıklar geliştirme riskiniz hakkında size bir fikir verecektir.

BMI, hastalık ve ölüm riskine bağlı, toplam vücut yağının güvenilir bir göstergesidir. Skor geçerliyken, kas yapısına sahip kişilerde vücut yağını abartma olabilir ve daha çok kas kütlesi olmayan yaşlı kişilerde veya başkalarında vücut yağını hafife alabilir.

Bel çevreniz (belinize tam olarak bir ölçüm bandı yerleştirerek bulabilirsiniz) karın yağınızın iyi bir göstergesidir. Bu, kalp hastalığı ve diğer hastalıklar için risk geliştirme için bir başka belirleyicidir. Bu risk, erkeklerde 40 inç ve kadınlarda 35 inçten fazla bel ölçümü ile artar.Obezite psikolojik nedenleri

VKİ’nizin ve bel çevrenizin kombinasyonu, obezite ile ilişkili hastalıklar veya durumlar için artmış risk hakkında sizi bilgilendirir.

Obezite ile ilişkili olan ve sağlığa olumsuz etkisi olabilecek diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Yüksek LDL kolesterol (“kötü” kolesterol)
 • Düşük HDL-kolesterol (“iyi” kolesterol)
 • Yüksek trigliseritler
 • Yüksek kan şekeri (şeker)
 • Prematüre kalp hastalığının aile öyküsü
 • Fiziksel hareketsizlik veya hareketsiz yaşam tarzı
 • Sigara içiyor

İki veya daha fazla risk faktörüne sahip obez veya aşırı kilolu kişiler için, federal rehberler kilo kaybını öneriyor. Az miktarda kilo kaybı (mevcut ağırlığınızın% 10’u gibi) bile obezite ile ilişkili hastalıkları geliştirme şansınızı azaltır. Aşırı kilolu, ancak ikiden az risk faktörü bulunan ve yüksek bel ölçümleri olmayan hastalar, kilo vermekten ziyade daha fazla kilo alımını önlemeye ihtiyaç duyabilirler.

Doktorunuza BMI’nizi, bel ölçümünü ve diğerlerini kalp hastalığı için risk faktörlerini değerlendirmesini isteyin. Risk düzeyinizi ve kilo vermeniz gerekip gerekmediğini size bildirebilir.

Obezite psikolojik nedenleri Nedenleri

Aktif olmayan yaşam tarzı

Birçok Amerikalı fiziksel olarak aktif değildir. Bunun bir nedeni, birçok insanın televizyon, bilgisayar, iş, okul ve boş zaman etkinlikleri önünde saatler geçirmesidir. Aslında, günde iki saatten fazla düzenli TV izleme süresi kilo alımı ve obezite ile ilişkilendirilmiştir.

Aktif olmamanın diğer nedenleri arasında yürüyüş yapmak yerine arabalara güvenmek, modern teknoloji ve kolaylıklar nedeniyle işyerinde veya evde daha az fiziksel talepler ve okullarda çocuklara yönelik beden eğitimi eksikliği sayılabilir.

Hareketsiz olanların kilo alması daha olasıdır çünkü aldıkları kaloriyi yakmazlar. İnaktif bir yaşam tarzı da koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, kolon kanseri ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırır.Obezite psikolojik nedenleri

çevre

Çevremiz sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını desteklemez; Aslında, obezliği teşvik eder. Bazı örnekler:

 • Mahalle kaldırımları ve rekreasyon için güvenli yerler olmaması. Yakın parklara, parkurlara, kaldırımlara ve uygun fiyatlı spor salonlarına sahip olmamak, insanların fiziksel olarak aktif olmasını zorlaştırmaktadır.
 • Çalışma programları. İnsanlar genellikle uzun çalışma saatleri ve işe gidip gelme zamanları nedeniyle fiziksel olarak aktif olma zamanlarının olmadığını söylüyorlar.
 • Aşırı yiyecek kısımları. Amerikalılar restoranlarda, fast food mağazalarında, benzin istasyonlarında, sinema salonlarında, süpermarkette ve hatta evlerde büyük yemek bölümleriyle çevrilidir. Büyük porsiyonlar yemek demek çok fazla enerji demektir. Zamanla, bu fiziksel aktivite ile dengelenmezse kilo alımına neden olur.
 • Sağlıklı gıdalara erişim eksikliği. Bazı insanlar taze meyve ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekler satan süpermarketler ile mahallelerde yaşamazlar. Ya da, bazı insanlar için bu sağlıklı gıdalar çok maliyetlidir.
 • Gıda reklamcılığı. Amerikalılar, gıda şirketlerinden gelen reklamlar ile çevrilidir. Çoğunlukla çocuklar yüksek kalorili, yüksek yağlı aperatifler ve şekerli içecekler için reklam hedefleridir. Bu reklamların amacı, insanları bu yüksek kalorili yiyecekleri satın almaya teşvik etmektir.

Genler ve Aile Tarihi

Ayrılmış olan ikizler üzerinde yapılan çalışmalar, genlerin bir kişinin ağırlığını güçlü bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Kilo artışı ve obezite için güvenlik açığı ailelerde çalışma eğilimindedir. Aşırı kilolu olma şansınız, ebeveynlerinden biri veya her ikisi de aşırı kilolu veya obez ise daha fazladır.

Genleriniz ayrıca vücudunuzda depoladığınız yağ miktarını ve vücudunuzda fazla yağ taşıyor olabilir. Aileler ayrıca yiyecek ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını paylaştığı için genler ve çevre arasında bir bağlantı vardır.

Çocuklar ebeveynlerinin alışkanlıklarını benimser. Yüksek kalorili gıdalar tüketen ve inaktif olan fazla kilolu ebeveynleri olan bir çocuk da aşırı kilolu hale gelecektir. Bununla birlikte, eğer aile sağlıklı yiyecekler ve fiziksel aktivite alışkanlıkları edinirse, çocuğun fazla kilolu olma veya obez olma ihtimali azalır.

Sağlık koşulları

Bazı hormon sorunları, düşük aktif tiroid (hipotiroidizm), Cushing sendromu ve polikistik over sendromu (PCOS) gibi kilo alma ve obeziteye neden olabilir.

Hipotiroidizm, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu oluşturmadığı bir durumdur. Tiroid hormonunun olmaması metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo almanıza neden olur. Ayrıca yorgun ve zayıf hissedeceksiniz.

Cushing sendromu, vücudun adrenal bezlerinin hormon kortizolünden çok fazla etki yaptığı bir durumdur. Cushing sendromu, bir kişi uzun dönemler için prednizon gibi belirli ilaçların yüksek dozlarını alırsa da gelişebilir. Cushing sendromu olan kişiler kilo alırlar, üst vücut obezitesine, yuvarlak yüze, boynun etrafında yağa ve ince kol ve bacaklara sahiptirler.

PCOS, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 5-10’unu etkileyen bir durumdur. PKOS’lu kadınlar genellikle obezdir, fazla saç büyümesi vardır ve androjen adı verilen yüksek hormon düzeyleri nedeniyle üreme sorunları ve diğer sağlık sorunları vardır.

İlaçlar

Bazı ilaçlar kilo almanıza neden olabilir. Bunlar arasında bazı kortikosteroidler, antidepresanlar ve nöbet ilaçları bulunur. İlaç, vücudunuzun kalori yakma, iştahınızı artırma veya vücudunuzun fazla su tutmasına neden olan hızı yavaşlatabilir. Tüm bu faktörler kilo alımına yol açabilir. Kilo alımı aldığınız ilacın bir yan etkisi ise, kilo alma ile ilişkili olmayan başka bir ilaca potansiyel olarak geçmek için doktorunuzla konuşun.

Duygusal Faktörler

Bazı insanlar sıkıldıklarında, öfkelendiklerinde ya da streslendiklerinde normalden daha fazla yiyebilirler. Zamanla, aşırı yeme kilo almaya ve obeziteye neden olabilir.

Sigara içmek

Bazı insanlar sigarayı bıraktıklarında kilo alırlar. Bunun bir nedeni, sigarayı bıraktıktan sonra yemeklerin genellikle daha lezzetli olduğu ve koktuğudır. Bir başka neden de, nikotin vücudunuzun kalori yakma oranını artırmasıdır, bu nedenle sigarayı bıraktığınızda daha az kalori yakarsınız. Sigara içmek ciddi bir sağlık riskidir, ancak bırakma, olası kilo alımından daha fazla fiziksel sağlık durumuna ulaşmada daha önemlidir.

Yaş

Yaşlandıkça, özellikle de daha az aktif iseniz, kas kaybetme eğiliminiz vardır. Kas kaybı, vücudunuzun kalori yaktığı hızı yavaşlatabilir. Kalori alımınızı yaşlandıkça azaltmazsanız, kilo alabilirsiniz. Kadınlarda Midlife kilo alımı temel olarak yaşlanma ve yaşam tarzından kaynaklanmaktadır, ancak menopoz da rol oynamaktadır. Birçok kadın menopoz sırasında yaklaşık beş pound kazanır ve daha önce belden daha fazla yağ yakar.

Gebelik

Hamilelik sırasında kadınlar kilo alır, böylece bebekleri düzgün beslenir ve normal olarak gelişir. Doğumdan sonra bazı kadınlar kilo vermeyi zor buluyor. Bu, özellikle birkaç gebeliğin ardından obeziteye neden olabilir.

Uyku

Çalışmalar, daha az insanın uyuduğunu, aşırı kilolu veya obez olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buluyor. Örneğin, bir gecede beş saat uyuduğunu bildiren insanlar, bir gecede yedi ila sekiz saat uyuyan insanlarla karşılaştırıldığında, obez olma olasılığı daha yüksektir.

Daha az saat uyuyan insanlar da kalori ve karbonhidratlardan daha yüksek yiyecekler yemeyi tercih ediyor. Bu da zamanla aşırı yeme, kilo alımı ve obeziteye yol açabilir.

Uyku kontrol iştahı ve vücudun enerji kullanımı sırasında açığa çıkan hormonlar. Örneğin, insülin uyku sırasında kan şekeri seviyelerinin yükselmesini ve düşmesini kontrol eder. Yeterli uyku almayan insanlar, insülin ve kan şekeri seviyelerine sahip olup, diyabet hastası kişilerdekine benzerdir.Obezite psikolojik nedenleri

Ayrıca, yeterince uyku almayan insanlar düzenli olarak ghrelin (açlığa neden olan) denilen bir hormonun yüksek seviyelerine ve leptin olarak adlandırılan hormonun düşük düzeylerine sahiptir (normalde açlığın önlenmesine yardımcı olur).

Obezite psikolojik nedenleri Tedavisi

Sağlıklı beslenmenin ve egzersizin bir bileşimi (ona yapıştığınızda), tek başına daha iyi çalıştığı görünmektedir. Bir kilo azaltma programına yapışmak zordur ve aileden ve arkadaşlardan çok destek gerektirir.Obezite psikolojik nedenleri

Diyet yaparken ana amacınız yeni ve sağlıklı beslenme yöntemlerini öğrenmek ve onları günlük rutininizin bir parçası yapmak olmalıdır. Hem kilo kaybını hem de iyi beslenmeyi garanti eden gerçekçi, güvenli günlük kalori sayılarını ayarlamak için doktorunuzla ve beslenme uzmanınızla çalışın. Yavaş ve sabit bir şekilde kilo verirseniz, onları uzak tutmanız daha olasıdır. Beslenme uzmanınız size sağlıklı gıda seçenekleri, uygun porsiyon boyutları ve yemek hazırlamanın yeni yolları hakkında bilgi verebilir. Mütevazı kilo kaybı bile sağlığınızı iyileştirebilir. Çoğu insan daha sağlıklı bir diyet yaparak, daha fazla egzersiz yaparak ve yiyecek günlüğü tutmaktan, yiyecek tetikleyicilerinden kaçınmak ve olumlu düşünmek gibi yeni davranışları benimseyerek kilo verebilmektedir. Uyum sağlama kararı, ömür boyu sürecek bir zaman ve çaba taahhüdü gerektirir. Sabır şarttır.Obezite psikolojik nedenleri

Birkaç basit davranışsal değişiklik kilo kaybı başarınız üzerinde etkili olabilir:

 • Kilo verme için gerçekçi hedefler belirleyin. Kişi, aerobik egzersize günde en az 30 dakika, haftada üç kez girmeli ve genel olarak fiziksel aktiviteyi artırmaya çalışmalıdır.
 • Sadece masada yemek yiyin. Televizyonun önünde atıştırmalık, yatakta, araba kullanırken veya açık buzdolabının önünde dururken.
 • Uygun porsiyon boyutları hakkında bilgi edinin.
 • Çiğ sebzeler gibi düşük kalorili atıştırmalıkları seçin.
 • Meditasyon veya yoga öğrenmeyi, atıştırmak yerine stres yönetiminin bir yolu olarak düşünün.
 • Yemek ya da tatlı içermeyen arkadaşlarınızı ve ailenizi sosyalleşmenin ve eğlenmenin yollarını bulun.
 • Bir diyet ve egzersiz günlüğü tutmayı düşünün. Bu, yaşamınızdaki aşırı ısınma tetikleyicilerini belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Kilo vermenin zor ama değerli hedefinde size destek olmak için bir destek grubu bulun veya psikoterapi düşünün.

Aşağıdakiler, Yetişkinlerde Aşırı Kilolu ve Obezitenin Tanımlanması, Değerlendirilmesi ve Tedavisi ile ilgili Ulusal Sağlık Enstitüleri uzman panelinin önemli tavsiyeleridir:

 • Kilo verme tedavisinin ilk hedefi, vücut ağırlığını taban çizgisinden yaklaşık yüzde 10 azaltmaktır. İlk altı ay boyunca, kilo kaybı haftada yaklaşık bir ila iki pound olmalıdır. Gerekirse, hasta daha fazla kilo vermeye devam edebilir.
 • Diyet yağını, kalori azaltmadan tek başına azaltmak, kilo vermeye neden olmak için yeterli değildir. Bununla birlikte, diyetsel karbonhidratların azaltılması ile birlikte diyetsel yağın azaltılması kalorilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • İlaç tedavisi de kullanılabilir. Bununla birlikte, bir yıllık toplam tedavinin ötesinde ilaç güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Obezite psikolojik nedenleri / Bazı insanlar kendi başlarına kilo verirler; diğerleri yapılandırılmış bir programın desteğini ister. Herhangi bir kilo kontrolü programına katılmaya karar verirseniz, katılmadan önce sormanız gereken bazı sorular aşağıda belirtilmiştir.

 • Program, yeme ve kişisel alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olacak danışmanlık sağlıyor mu?
 • Bu program size kilo alımına katkıda bulunan alışkanlıkları ve yaşam tarzı faktörlerini kalıcı olarak nasıl değiştireceğinizi öğretecek mi?
 • Personel, beslenme uzmanları, kayıtlı diyetisyenler, doktorlar, hemşireler, psikologlar ve egzersiz fizyologları gibi çeşitli uzman danışmanlardan ve sağlık profesyonellerinden oluşur mu? Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, şu anda herhangi bir ilacı almayı planladığınız veya planladığınız veya 15 ila 20 kilodan fazla kaybetme planınız varsa, bir hekimin değerlendirmesi gerekir. Kilo kontrol planınız çok düşük kalorili bir diyet kullanıyorsa, bir doktorun muayenesine ve takip ziyaretlerine ihtiyacınız vardır.
 • Stresli hissettiğiniz ve eski alışkanlıklara geri döndüğünüz zamanlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitim var mı? Ağırlığın korunmasına dikkat ediliyor mu ve bu evre ne kadar sürüyor?
 • Program gelecekte ortaya çıkabilecek kilo sorunları ile başa çıkmak için uzun vadeli stratejiler sağlamalıdır. Bu stratejiler, bir destek sistemi kurmak ve fiziksel aktivite rutini oluşturmak gibi şeyleri içerebilir.
 • Gıda seçenekleri birey için esnek ve uygun mudur? danışan ve sağlık uzmanı tarafından belirlenen kilo hedefleri midir? Program, kilo verme hedefleriniz planlandığında, sevdiğiniz ve hoşlanmadığınız şeyleri ve yaşam tarzınızı dikkate almalıdır.
 • Programın yüzde kaç insanı tamamlıyor?
 • Programı bitiren insanlar arasında ortalama kilo kaybı nedir?
 • İnsanların yüzde kaçı problemleri veya yan etkileri vardır ve bunlar nelerdir?
 • Diyet takviyeleri gibi ek ürünler için ücretler veya masraflar var mı?

Hızlı kilo verme yöntemleri kalıcı sonuçlara yol açmaz. İçecekler, hazır ambalajlar veya haplar gibi diyet yardımlarına güvenmek uzun vadede işe yaramıyor. Kaybetmek istediğiniz kilo, mütevazı hedefler ve yavaş tempo ne olursa olsun, kilo kaybetme ve onu kaybetme şansınızı artıracaktır.Obezite psikolojik nedenleri

Fiziksel Aktivite Rehberi

Egzersiz kilo kaybı ve kilo bakım planının ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı zamanda, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azaltır, bununla birlikte kilo kaybı tek başına üretilir.

Egzersiziniz tek seferde veya aralıklı olarak gün içinde yapılabilir. İlk aktiviteler yavaşça yürümeye veya yüzmeye gidebilir. Rejiminiz diğer fiziksel aktivite formlarına adapte edilebilir, ancak yürüme güvenliği ve erişilebilirliği nedeniyle özellikle akıllı bir seçimdir. Asansörü kullanmak yerine merdivenlerden yukarı ve aşağı çıkmak gibi sık, daha az yorucu egzersizler yaparak aktiviteyi artırın. Sonunda tenis ya da herhangi bir grup sporu gibi daha yorucu faaliyetlerde bulunabilirsiniz.Obezite psikolojik nedenleri

Davranış Değişikliği Rehberi

Birçok insan kiloları nedeniyle sağlık sorunlarından mustariptir. Kilo vermek için kilo vermesi gereken bazı kişiler bunu tanımıyor, kilo vermesi gerekmeyenler ise kozmetik nedenlerden dolayı inceliyor.

Ağırlık bir kişinin benlik saygısını etkileyebilir. Aşırı kilo açıkça görülebilir ve alay konusu olabilir. Sağlığınızı iyileştirmek için gerekli olan kilo kaybı, toplam kilo verme hedefinizden çok daha az olabilir. Sağlığınız, başlangıç ​​ağırlığınızın yüzde beş ila 10’u oranında kaybolabilir. Bu, orada durmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak başlangıç ​​ağırlığınızın yüzde beş ila 10’unu kaybetme hedefinin hem gerçekçi hem de değerli olduğu anlamına gelir. Obezite psikolojik nedenleri

Sağlıklı Besinler (Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü Obezite Kılavuzları)

Az yağlı ve az şekerli gıda ürünlerini satın alın ve mutfak dolaplarınızı aşağıdaki gibi bir temel malzeme ile doldurun:

 • Yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, peynir ve süzme peynir
 • Zeytin yağı
 • Yumurta / yumurta yerine
 • Yumuşak mısır ekmeği, az yağlı un ekmeği
 • Az yağlı, düşük sodyumlu krakerler
 • Sade tahıl, kuru veya pişmiş
 • Kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna
 • Beyaz et tavuğu veya hindi (cildi temizle)
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri (hırpalanmamış)
 • Sığır eti: yuvarlak, sığır filetosu, ayna kolu, bel ve ekstra yağsız kıyma
 • Domuz eti: bacak, omuz, bonfile
 • Kuru fasulye ve bezelye
 • Hafif şurup veya meyve suyunda taze, dondurulmuş, konserve meyveler
 • Taze, dondurulmuş veya tuzsuz konserve sebzeler
 • Az yağlı veya yağsız salata sosları
 • Hardal ve ketçap
 • Reçel, jöle veya bal
 • Otlar ve baharatlar
 • Salsa

cerrahlık

Kilo verme ameliyatı çok obez iseniz ve diyet ve egzersiz ile kilo veremiyorsanız bir seçenek olabilir. Ancak, bu ameliyatlar obezite için “hızlı bir düzeltme” değildir. Ameliyattan sonra hala diyete ve egzersiz yapmaya kararlı olmalısınız. Bunun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

En yaygın iki kilo verme ameliyatı şunlardır:

 • Laparoskopik gastrik bant – cerrah, karnınızın üst kısmına bir bant yerleştirerek, yiyecek tutabilmek için küçük bir torba oluşturur. Grup, az miktarda yiyecek yedikten sonra kendinizi tam olarak hissettirerek yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.
 • Gastrik bypass ameliyatı – mide ve ince bağırsağınızın yediğiniz yiyecekleri nasıl değiştirdiğini değiştirerek kilo vermenize yardımcı olur. Ameliyattan sonra, daha önce olduğu kadar yiyemeyeceksiniz ve vücudunuz yediğiniz yiyeceklerden tüm kalori ve diğer besinleri emmeyecektir.
[psp_full id=12260 show_business=true show_address=true show_contact=true show_opening_hours=false show_payment=false show_gmap=false]
Obezite psikolojik nedenleri
Obezite psikolojik nedenleri

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *