Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog
çocuk psikologu

Çocuklarda Psikolojik Bozukluklar / çocuk çağı sorunları

Çocuklar ebeveynleri, aile üyeleri ve toplum tarafından etkilenen belirli davranışlar kazanırlar. Çocukların çoğunda, davranışçı ve kaba olma ya da dikkatsiz olma gibi küçük davranış sorunları  vardır. Bu sorunlar karmaşıklaşırsa, bozukluk olurlar. Çocuklarda bazı yaygın psikolojik bozukluklar şunlardır:

 1. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): DEHB olan çocuklar üç ana özellik göstermektedir: dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite. Aynı zamanda saldırgan, saldırgan ve uyarılabilir olabilirler.
 1. Depresyon ve Bipolar Bozukluk: Bipolar bozukluğu olan çocuklarda ani ruh hali değişimleri, uzun süre hiperaktivite, daha sonra uyuşukluk, öfke nöbetleri, hayal kırıklığı ve meydan okuma davranışı görülür.
 2. Anksiyete Bozukluğu: Genel kaygı bozukluğu olan çocuklar her şey hakkında aşırı endişelenme eğilimindedir. Sorunların en önemlisi bile onları uykusuz geceler verme eğilimindedir.
 3. Asperger Sendromu: Bu hafif bir otizmdir. Semptomlar, sosyal becerilerin eksikliğini, rutin değişimini ve tanıdık çevreyi sevmemeyi, göz teması, sıra dışı hareketler ve yüz ifadeleri, empati eksikliği ve beceriksiz motor becerilerini içerir.
 1. Öğrenme Engelliliği: Bu, öğrenmeyi zorlaştıran psikolojik bir bozukluktur. Semptomlar dikkati gösterememe, zayıf hafıza, zayıf koordinasyon, talimatlara veya talimatlara uymadığı ve organizasyon eksikliğini içerir.
 1. Yıkıcı Davranış Bozukluğu: Bu bozukluğu olan çocuklar başkalarına kabadayılık yapma, sosyal durumlardan kendilerini ayırma, malları yok etme veya hayvanları kasıtlı olarak incitme, yalan söyleme veya hatta çalma eğilimindedir.
 1. Yeme Bozuklukları: Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozuklukları olan çocuklar anormal yeme alışkanlıklarına sahip olma eğilimindedirler. Bu bozukluklar genellikle kilo alımı ve fiziksel görünüm hakkında obsesif düşünmenin sonucudur. Semptomlar, herhangi bir şey yiyememe, kusma ve yeme yenmeyi içerir.
 1. Şizofreni: Şizofreni, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da yaygın değildir. Bu psikolojik bozukluğun belirtileri arasında sosyal çekilme, uykusuzluk, motivasyon eksikliği, okulda performansta düşüş, depresyon, unutkanlık ve garip davranış yer almaktadır.

Çocuğunuzun yukarıda belirtilen rahatsızlıkların belirtilerini gösterdiğini düşünüyorsanız, derhal bir tıp uzmanına danışın.

Çocuk psikologları iki temel teori üzerinde çalışırlar.

 • Çocuklarda gelişme içseldir, değişim doğuştan (doğa)
 • Çocukların gelişimi dış çevrelerine (beslenmeye) bağlıdır.

psikologlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, farklı bağlamlarda çocuklarda gelişimi araştırır:

 • Sosyal içerik: Anne-baba, kardeş, arkadaş, öğretmen ve önemli kişilerle olan ilişkilerin çocuğun gelişimini nasıl etkilediği.
 • Kültürel bağlam: Gelenekler, önceden belirlenmiş değerler ve yaşamla ilgili kurallar gibi kültürel faktörlerin çocuğun büyümesini ve gelişimini nasıl etkilediği
 • Sosyoekonomik bağlam: Çocuğun sosyal statüsünün, sınıfın, yaşam tarzının ve finansal kaynakların bulunabilirliğinin (veya eksikliğinin) çocuğun gelişimini nasıl etkileyebileceği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum