Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog

Çocukluk Dönemi Akıcılık Bozukluğu

Tanım

Çocukluk başlangıçlı akıcılık bozukluğu, bir kişinin yaşı için uygun olmayan konuşma akışında ve zamanlamasında rahatsızlık ile karakterize bir iletişim bozukluğudur. Ayrıca kekemelik olarak da adlandırılan bu durum konuşma seslerinin tekrarı veya uzamasını, konuşma öncesi ve konuşma sırasındaki tereddütleri, konuşmada uzun duraklama, zahmetli konuşma ve / veya tek heceli tüm kelime tekrarlarını içerir (örn. “IIIII bunu gördü”). Bu duruma tipik olarak konuşma konusundaki endişeler eşlik eder ve bir çocuğun sosyal veya akademik ortamlara katılmayı ne kadar rahat hissettiğine dair sınırlamalar koyabilir.

Çocukluk başlangıçlı akıcılık bozukluğunun semptomları, yaşları 6’ya kadar olan vakaların% 80 ila 90’ı ile birlikte, 2 ve 7 yaşları arasında gelişir. Konuşmayı öğrenen çocuklarda hafif kekemeliği yaygın iken, bu davranış devam ettiğinde akıcı bir bozukluk olur. zamanla ve çocukta sıkıntıya neden olur. Kekeme kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

belirtiler

  • Hecelerin, seslerin veya tek heceli sözcüklerin tekrarı (“IIIII onları gör”)
  • Sessiz ve sesli harflerin seslendirilmesini uzatmak
  • Kırık kelimeler (örneğin, bir kelime içinde duraklamalar)
  • Konuşmada dolu veya doldurulmamış duraklamalar
  • Sorunlu kelimeleri önlemek için kelime ikame
  • Fiziksel gerginlik fazlalığıyla üretilen kelimeler (örneğin, kafa sarsıntısı, yumruk kenetlenmesi)
  • İletişim kurma girişimlerindeki hayal kırıklığı
  • Konuşma ile utanç

Semptomlar, eldeki göreve bağlı olarak gelip gidebilir. Örneğin, sözlü okuma, şarkı söyleme ya da cansız bir cisimle konuşma sırasında belirtiler olmayabilir, ancak başka bir kişiyle gündelik konuşmada bulunabilir. Semptomlar stres, endişe ya da kendini bilinçli hissetmekle daha da şiddetlenebilir. Semptomlar ayrıca göz kırpmaları, tikler ve dudak veya yüzün sallanması gibi motor hareketlerle de eşlik edebilir.

Nedenler

Araştırma, kekemeliğin ve diğer bazı iletişim zorluklarının ailelerde çalışma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Çocukluk başlangıçlı akıcılık bozukluğu olan kişilerin birinci derece biyolojik akrabaları arasında kekeme riski, genel popülasyondaki riskin üç katından fazladır. Kekemelik, sinirlilik veya baskı hissetme gibi sıkıntıya neden olan durumlarda da ortaya çıkabilir veya daha da kötüleşebilir.

Tedaviler

Çocukluk başlangıçlı akıcılık bozukluğunun teşhisi, konuşma dili patoloğu gibi eğitimli bir sağlık uzmanı tarafından yapılır. Tedavi çok yönlüdür ve kekemelik gibi akıcılık sorunlarının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına, etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesine ve okul, iş ve sosyal çevrelere katılımın teşvik edilmesine odaklanır.

Konuşma terapisi, bireyin yavaş ve etkili konuşmasını öğretmek için kullanılabilir. Bazı küçük elektronik cihazlar, kullanıcının konuşmalarını yavaşlatmasını gerektiren gecikmeli işitsel geri bildirim aracı gibi konuşma akıcılığını geliştirmeye de yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi, kekemeyi daha da kötüleştiren ve kekemeyle ilgili stres veya endişeyle başa çıkmaya veya çözülmeye yardımcı olan düşünceler kalıplarını tanımlamak için kullanılabilir. Bir başka etkili tedavi şekli ise, tedavi stratejileri uygulamak ve çocuğun kekemeliğiyle baş etmesine yardımcı olmak için, durum ve ebeveynleri ile çocuklar arasındaki iletişim tarzını iyileştirmektir.

Çocukluk başlangıçlı akıcılık bozukluğu belirtileri geliştiren çocukların çoğunluğu bu durumdan kurtulacaktır. 8 yaşında semptomların şiddeti, genellikle iyileşme potansiyelini ve semptomların ergenliğe ve yetişkinliğe kalıcılığını öngörecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum
%d blogcu bunu beğendi: