Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog

Depresyon Tedavisi / Genişletilmiş bir yazı

Teşhis

Doktorunuz aşağıdakilere dayanarak depresyon tanısını belirleyebilir:

 • Fizik sınavı. Doktorunuz fiziksel bir muayene yapabilir ve sağlığınızla ilgili sorular sorabilir. Bazı durumlarda depresyon altta yatan bir fiziksel sağlık sorununa bağlanabilir.
 • Laboratuvar testleri. Örneğin, doktorunuz tam kan sayımı denen bir kan testi yapabilir veya tiroidinizin düzgün çalıştığından emin olmak için test edebilir.
 • Psikiyatrik değerlendirme Ruh sağlığı uzmanınız semptomlarınız, düşünceleriniz, duygularınız ve davranış kalıplarınız hakkında sorular sorar. Bu soruları yanıtlamak için bir anket doldurmanız istenebilir.
 • DSM-5. Ruh sağlığı uzmanınız, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanmış olan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM-5) listelenen depresyon kriterlerini kullanabilir.

Depresyon türleri / Depresyon Tedavisi

Majör depresyonun neden olduğu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Sahip olduğunuz depresyon tipini netleştirmek için doktorunuz bir veya daha fazla belirleyici ekleyebilir. Bir belirtici, aşağıdaki gibi belirli özelliklere sahip depresyonunuz olduğu anlamına gelir:

 • Endişeli sıkıntı – olağandışı huzursuzluk veya olası olaylar veya kontrol kaybı hakkında endişe ile depresyon
 • Karışık özellikler – eşzamanlı depresyon ve yüksek benlik saygısını içeren, çok fazla ve artan enerji içeren mani.
 • Melankolik özellikler – sabah erken uyanış, sabahları ruh halini daha da kötüleştirme, iştahta büyük değişiklikler ve suçluluk duygusu, ajitasyon ya da halsizlik hissiyle, zevk getirmek ve sabah erken uyanmakla ilgili bir şeye cevap vermemesi ile şiddetli depresyon
 • Atipik özellikler – mutlu olaylar tarafından geçici olarak neşelendirme, iştah artışı, aşırı uyku ihtiyacı, reddedilme duyarlılığı ve kollarda veya bacaklarda ağır bir duygulanma hissini içeren depresyon
 • Psikotik özellikler – kişisel yetersizliği veya diğer olumsuz temaları içerebilen sanrılar veya halüsinasyonlar eşliğinde depresyon
 • Katatoni – kontrol edilemeyen ve amaçsız hareket veya sabit ve esnek olmayan duruş içeren motor aktivite içeren depresyon
 • Peripartum başlangıç – gebelik sırasında veya doğumdan sonraki haftalar veya aylarda meydana gelen depresyon (postpartum)
 • Mevsimsel model – mevsim değişikliklerine ve güneş ışığına daha az maruz kalmaya bağlı depresyon

Depresyon belirtilerine neden olan diğer bozukluklar / Depresyon Tedavisi

Aşağıdakiler gibi diğer bazı bozukluklar, bir semptom olarak depresyonu içerir. Doğru bir teşhis almak önemlidir, bu yüzden uygun tedaviyi alabilirsiniz.

 • Bipolar I ve II bozuklukları. Bu duygudurum bozuklukları arasında yüksekler (mani) ile alçak (depresyon) arasında değişen duygudurum değişimleri sayılabilir. Bipolar bozukluk ve depresyon arasında ayrım yapmak bazen zordur.
 • Siklotimik bozukluk. Cyclothymic (sy-kloe-THIE-mik) bozukluğu, bipolar bozukluktan daha hafif olan yüksek ve alçak olanları içerir.
 • Yıkıcı duygudurum bozukluğu bozukluğu. Çocuklarda görülen bu duygudurum bozukluğu, kronik ve şiddetli sinirlilik ve sık sık aşırı öfke patlamaları olan öfke içerir. Bu bozukluk genellikle genç yaşta veya yetişkinlikte depresif bozukluk veya anksiyete bozukluğuna dönüşür.
 • Kalıcı depresif bozukluk. Bazen distimi (dis-THIE-me-uh) denir, bu daha az ciddi fakat daha kronik bir depresyon şeklidir. Genellikle engellenmemekle birlikte, sürekli depresif bozukluk, günlük rutininizde ve yaşam hayatınızdan sonuna kadar normal şekilde çalışmanızı engelleyebilir.
 • Regl rahatsızlığı. Bu, bir hafta önce başlayan ve döneminizin başlangıcından birkaç gün sonra gelişen hormon değişiklikleriyle ilişkili depresyon belirtilerini içerir ve sizin döneminizin tamamlanmasından sonra minimum veya geçmiştir.
 • Diğer depresyon bozuklukları. Bu, eğlence amaçlı ilaçların, bazı reçeteli ilaçların veya başka bir tıbbi durumun kullanılmasının neden olduğu depresyonu içerir.

 Depresyon Tedavisi

İlaçlar ve psikoterapi depresyonlu çoğu insan için etkilidir. Birinci basamak doktorunuz veya psikiyatristiniz semptomları hafifletmek için ilaçları reçete edebilir. Bununla birlikte, depresyonlu birçok insan bir psikiyatrist, psikolog veya başka bir akıl sağlığı profesyoneli görmekten de yararlanır.

Şiddetli depresyon varsa, hastanede kalışa ihtiyacınız olabilir veya belirtileriniz düzelene kadar ayakta tedavi programına katılabilirsiniz.

İşte depresyon tedavi seçeneklerine daha yakından bakın.

İlaçlar

Aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok antidepresan türü mevcuttur. Muhtemel yan etkilerin doktorunuz veya eczacınızla görüştüğünden emin olun.

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar). Doktorlar genellikle bir SSRI reçete ederek başlar. Bu ilaçlar daha güvenli kabul edilir ve genellikle diğer antidepresanlara göre daha az yan etkilere neden olur. SSRI’lar arasında sitalopram (Celexa), essitalopram (Lexapro), fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil, Pexeva), sertralin (Zoloft) ve vilazodon (Viibryd) bulunur.
 • Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler). SNRI’lerin örnekleri arasında duloksetin (Cymbalta), venlafaksin (Effexor XR), desvenlafaksin (Pristiq, Khedezla) ve levomilnasipran (Fetzima) bulunur.
 • Atipik antidepresanlar. Bu ilaçlar diğer antidepresan kategorilerinden herhangi birine düzgün bir şekilde uymuyor. Bunlar bupropion (Wellbutrin XL, Wellbutrin SR, Aplenzin, Forfivo XL), mirtazapin (Remeron), nefazodon, trazodon ve vortioksetin (Trintellix) içerir.
 • Trisiklik antidepresanlar. Bu ilaçlar – imipramin (Tofranil), nortriptilin (Pamelor), amitriptilin, doksepin, trimipramin (Surmontil), desipramin (Norpramin) ve protriptilin (Vivactil) gibi – çok etkili olabilir, ancak daha şiddetli yan etkilere neden olma eğilimindedir. antidepresanlar. Bu yüzden trisiklikler genellikle bir iyileşme olmadan bir SSRI denemediyseniz, reçete edilmez.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler). MAOI’lar – tranilsipromin (Parnate), fenelzin (Nardil) ve izokarboksazid (Marplan) gibi – tipik olarak diğer ilaçlar işe yaramadığında, reçete edilebilir, çünkü ciddi yan etkileri olabilir. MAOI’leri kullanmak, belirli peynirler, turşu ve şaraplar gibi bazı yiyecekler ve bitkisel takviyeler gibi gıdalarla tehlikeli (hatta ölümcül) etkileşimler nedeniyle katı bir diyet gerektirir. Bir yama olarak cilde yapışan daha yeni bir MAOI olan Selegilin (Emsam), diğer MAOI’lere göre daha az yan etkiye neden olabilir. Bu ilaçlar SSRI’larla birleştirilemez.
 • Diğer ilaçlar. Antidepresan etkilerini arttırmak için bir antidepresana diğer ilaçlar eklenebilir. Doktorunuz iki antidepresanı birleştirmeyi veya duygudurum düzenleyicileri veya antipsikotikler gibi ilaçları eklemenizi tavsiye edebilir. Anti-anksiyete ve uyarıcı ilaçlar da kısa süreli kullanım için eklenebilir.

Doğru ilacı bulmak

Bir aile üyesi bir antidepresana iyi cevap vermişse, size yardımcı olabilecek bir kişi olabilir. Ya da işe yarayan birisini bulmadan önce birkaç ilaç veya ilaç kombinasyonunu denemeniz gerekebilir. Bu, bazı ilaçların vücudunuzun ayarladığı gibi, tam etki göstermesi ve yan etkilerin hafiflemesi için birkaç hafta veya daha uzun süreye ihtiyaç duyduğundan, sabır gerektirir.

Kalıtsal özellikler, antidepresanların sizi nasıl etkilediğiyle ilgili bir rol oynar. Bazı durumlarda, mümkün olduğunda, genetik testlerin sonuçları (bir kan testi veya yanak çubukla yapılır) vücudunuzun belirli bir antidepresana nasıl tepki vereceği hakkında ipuçları verebilir. Bununla birlikte, genetiğin yanı sıra diğer değişkenler de ilaca verdiğiniz yanıtı etkileyebilir.

Aniden durdurma ilaç riskleri

İlk önce doktorunuzla konuşmadan antidepresan almayı bırakmayın. Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar, ancak bazen fiziksel bağımlılık (bağımlılıktan farklıdır) oluşabilir.

Tedavinin aniden durdurulması veya birkaç dozun kesilmesi çekilme benzeri semptomlara neden olabilir ve aniden bırakılması ani bir depresyon bozukluğuna neden olabilir. Dozunuzu aşamalı ve güvenli bir şekilde azaltmak için doktorunuzla çalışın.

Antidepresanlar ve hamilelik

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bazı antidepresanlar, doğmamış çocuğunuza veya emziren çocuğunuza karşı artan bir sağlık riski oluşturabilir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Antidepresanlar ve artan intihar riski

Antidepresanların çoğu genellikle güvenlidir, ancak Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tüm antidepresanların reçete için en katı uyarı olan bir kara kutu uyarısı taşımasını gerektirir. Bazı vakalarda, 25 yaşın altındaki çocuklar, gençler ve genç yetişkinler, özellikle başlangıçtan ya da doz değiştirildikten sonraki ilk birkaç haftada antidepresan alırken intihar düşüncelerinde ya da davranışlarında artışa neden olabilirler.

Antidepresan alan herkes, özellikle yeni bir ilaca başlandığında veya dozajda değişiklikle birlikte, depresyon veya sıra dışı davranışların kötüleşmesi için yakından izlenmelidir. Siz veya tanıdığınız bir kişinin antidepresan alırken intihar düşünceleri varsa hemen doktora başvurunuz veya acil yardım alınız.

Antidepresanların ruh halini iyileştirerek uzun vadede intihar riskini azaltma olasılıklarının daha yüksek olduğunu unutmayın.

Psikoterapi

Psikoterapi, bir ruh sağlığı uzmanı ile durumunuz ve ilgili konular hakkında konuşarak depresyon tedavisi için genel bir terimdir. Psikoterapi ayrıca konuşma terapisi veya psikolojik terapi olarak bilinir.

Farklı psikoterapi türleri, bilişsel davranışçı terapi veya kişilerarası terapi gibi depresyon için etkili olabilir. Ruh sağlığı uzmanınız başka tipte terapiler de önerebilir. Psikoterapi size yardımcı olabilir:

 • Bir krize ya da diğer güncel zorluğa ayarlayın
 • Olumsuz inançları ve davranışları tanımlayın ve bunları sağlıklı, olumlu olanlarla değiştirin
 • İlişkileri ve deneyimleri keşfedin ve başkalarıyla pozitif etkileşimler geliştirin
 • Sorunları çözmek ve çözmek için daha iyi yollar bulun
 • Depresyonunuza katkıda bulunan sorunları tanımlayın ve kötüleştiren davranışları değiştirin
 • Hayatınızda tatmin ve kontrol duygusunu yeniden kazanın ve umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olun.
 • Hayatınız için gerçekçi hedefler belirlemeyi öğrenin
 • Daha sağlıklı davranışlar kullanarak rahatsızlığı tolere etme ve kabul etme becerisini geliştirmek

Terapi için alternatif formatlar

Yüz yüze ofis oturumlarına alternatif olarak depresyon terapisi formatları mevcuttur ve bazı insanlar için etkili bir seçenek olabilir. Terapi, örneğin, bir bilgisayar programı olarak, çevrimiçi oturumlarla ya da video ya da çalışma kitapları kullanılarak sağlanabilir. Programlar bir terapist tarafından yönlendirilebilir veya kısmen veya tamamen bağımsız olabilir.

Bu seçeneklerden birini seçmeden önce, size yardımcı olabileceğini belirlemek için bu formatı terapistinizle tartışın. Ayrıca, terapistinize güvenilir bir kaynak veya program önerebilirse sorun. Bazıları sizin sigortanız tarafından karşılanmayabilir ve tüm geliştiriciler ve çevrimiçi terapistler uygun kimlik bilgilerine veya eğitime sahip değildir.

Depresyonla ilgili destek ve genel eğitim gibi mobil sağlık uygulamaları sunan akıllı telefonlar ve tabletler, doktorunuzu veya terapistinizi görmenin bir alternatifi değildir.

Hastane ve konut tedavisi

Bazı kişilerde depresyon o kadar şiddetlidir ki, hastanede kalmaya ihtiyaç vardır. Kendinize veya başkalarına zarar vermeniz tehlikesiyle karşı karşıya kalmazsanız veya kendinizi tehlikeye atamazsanız bu gerekli olabilir. Bir hastanedeki psikiyatrik tedavi, ruh haliniz düzelene kadar sakin ve güvenli kalmanıza yardımcı olabilir.

Kısmi yatış veya günlük tedavi programları da bazı insanlara yardımcı olabilir. Bu programlar, semptomları kontrol altına almak için gerekli olan ayakta destek ve danışmanlık sağlar.

Diğer tedavi seçenekleri

Bazı insanlar için, bazen beyin stimülasyonu terapileri olarak adlandırılan diğer prosedürler önerilebilir:

 • Elektrokonvülsif tedavi (ECT). ECT’de beyindeki elektrik akımı, beyindeki nörotransmiterlerin etkisini ve etkisini azaltmak için beyinden geçerek depresyonu rahatlatır. EKT genellikle ilaçlarla daha iyi geçinemeyen kişiler için kullanılır, antidepresanları sağlık nedenleriyle alamaz veya yüksek intihar riski altındadır.
 • Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS). TMS antidepresanlara cevap vermeyenler için bir seçenek olabilir. TMS sırasında, kafa derisine karşı yerleştirilen bir tedavi bobini, beyindeki sinir hücrelerini duygudurum düzenlenmesi ve depresyona yol açan sinir hücrelerini uyarmak için kısa manyetik darbeler gönderir.

 

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Depresyon genellikle kendi başınıza tedavi edebileceğiniz bir bozukluk değildir. Ancak profesyonel tedaviye ek olarak, bu kendi kendine bakım adımları size yardımcı olabilir:

 • Tedavi planınıza bağlı kalın. Psikoterapi seanslarını veya randevuları atlamayın. İyi hissetseniz bile, ilaçlarınızı atlamayın. Eğer durursanız, depresyon belirtileri geri gelebilir ve çekilme benzeri belirtiler de yaşayabilirsiniz. Daha iyi hissetmenin zaman alacağını kabul edin.
 • Depresyon hakkında bilgi edinin. Durumunuzla ilgili eğitim sizi güçlendirebilir ve tedavi planınıza bağlı kalmanızı sağlar. Ailenizi anlamalarına ve desteklemelerine yardımcı olmak için ailenizi depresyon hakkında bilgi edinmeye teşvik edin.
 • Uyarı işaretlerine dikkat edin. Depresyon belirtilerinizi neyin tetikleyebileceğini öğrenmek için doktorunuz veya terapistinizle çalışın. Bir plan yapın, böylece belirtileriniz kötüleşirse ne yapacağınızı bilirsiniz. Semptomlarda veya hissettiğinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza veya terapistinize başvurun. Uyarı işaretlerine dikkat etmeleri için akraba veya arkadaşlarına danışınız.
 • Alkol ve eğlence amaçlı ilaçlardan kaçının. Alkol veya uyuşturucu depresyon belirtilerini azaltıyor gibi görünse de, uzun vadede genellikle semptomları kötüleştirir ve depresyonun tedavi edilmesini zorlaştırır. Alkol veya madde kullanımı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuzla veya terapistinizle konuşun.
 • Kendine iyi bak. Sağlıklı yiyin, fiziksel olarak aktif olun ve bol bol uyku alın. Yürümeyi, koşu, yüzme, bahçıvanlık veya hoşunuza giden başka bir aktivite düşünün. İyi uyu, hem fiziksel hem de zihinsel esenliğiniz için önemlidir. Uyumakta güçlük çekiyorsanız, ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Alternatif tıp

Alternatif tıp, geleneksel tıp yerine geleneksel olmayan bir yaklaşımın kullanılmasıdır. Tamamlayıcı tıp geleneksel tıbbın yanı sıra kimi zaman bütünleştirici tıp olarak adlandırılan geleneksel olmayan bir yaklaşımdır.

Alternatif veya tamamlayıcı tedaviye devam ederseniz riskleri ve olası faydaları anladığınızdan emin olun. Geleneksel tıbbı tedavi veya psikoterapiyi alternatif tıpla değiştirmeyin. Depresyon söz konusu olduğunda, alternatif tedaviler tıbbi bakım için bir alternatif değildir.

Takviyeler

Bazen depresyon için kullanılan takviyelerin örnekleri şunlardır:

 • Sarı Kantaron. Bu bitkisel takviye ABD’de depresyon tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, hafif veya orta depresyon için yararlı olabilir. Ama kullanmayı tercih ederseniz, dikkatli olun – St. John’s wort kalp ilaçları, kan inceltici ilaçlar, doğum kontrol hapları, kemoterapi, HIV / AIDS ilaçları ve sonra organ reddini önlemek için ilaçlar gibi bir dizi ilaçla etkileşime girebilir. bir nakli. Ayrıca, antidepresan alırken St. John’s wort almaktan kaçınmak, çünkü kombinasyon ciddi yan etkilere neden olabilir.
 • Aynı. “Sam-E” olarak telaffuz edilen bu besin takviyesi, vücutta doğal olarak bulunan bir kimyasalın sentetik bir şeklidir. Ad, S-adenosilmetionin (es-uh-den-o-sul-muh-THIE-o-neen) için kısadır. ABD’de depresyon tedavisi için FDA tarafından onaylanmadı. Bu yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. SAMe bipolar bozukluğu olan kişilerde maniyi tetikleyebilir.
 • Omega-3 yağlı asitler. Bu sağlıklı yağlar soğuk su balıkları, keten tohumu, keten yağı, ceviz ve diğer bazı gıdalarda bulunur. Omega-3 takviyeleri depresyon için olası bir tedavi olarak incelenmektedir. Genel olarak güvenli kabul edilirken, yüksek dozlarda, omega-3 takviyeleri diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekleri tüketmenin depresyonun hafifletilmesine yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ne aldığınızdan ve güvenli olup olmadığından emin olamazsınız. Ayrıca, bazı bitkisel ve diyet takviyeleri reçeteli ilaçlarla etkileşime girebileceği veya tehlikeli etkileşimlere neden olabileceğinden, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Zihin-beden bağlantıları

Bütünleştirici tıp uygulayıcıları, zihninizin ve vücudunuzun sağlıklı kalmanız için uyum içinde olması gerektiğine inanırlar. Depresyon için yararlı olabilecek zihin-vücut teknikleri örnekleri şunlardır:

 • Akupunktur
 • Yoga veya tai chi gibi rahatlama teknikleri
 • Meditasyon
 • Rehberli görüntüler
 • Masaj terapisi
 • Müzik ya da sanat terapisi
 • tinsellik
 • Aerobik egzersizi
 • Hipnoz

Sadece bu terapilere dayanmak genellikle depresyonu tedavi etmek için yeterli değildir. İlaç ve psikoterapinin yanı sıra kullanıldığında yararlı olabilirler.

Başa çıkmak ve destek

Başa çıkma becerilerinizi geliştirmek için doktorunuz veya terapistinizle konuşun ve şu ipuçlarını deneyin:

 • Hayatını basitleştir. Mümkün olduğunda yükümlülükleri azaltın ve kendiniz için makul hedefler belirleyin. Kendinizi daha az hissettiğinizde kendinize daha az izin verin.
 • Bir dergiye yaz. Günlük tedavi, tedavinizin bir parçası olarak, ağrı, öfke, korku veya başka duyguları ifade etmenize izin vererek ruh halinizi iyileştirebilir.
 • Saygın kendi kendine yardım kitaplarını ve web sitelerini okuyun. Doktorunuz veya terapistiniz kitap veya web sitelerini okumayı önerebilir.
 • İzole olma. Sosyal aktivitelere katılmaya çalışın ve düzenli olarak aile veya arkadaşlarla bir araya gelin. Depresyonlu insanlar için destek grupları, benzer zorluklarla karşılaşan diğer kişilere bağlanmanıza ve deneyimlerinizi paylaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Stresinizi rahatlatmak ve yönetmek için yollar öğrenin. Örnekler meditasyon, ilerleyici kas gevşemesi, yoga ve tai chi içerir.
 • Zamanını yap. Gününü planla. Günlük görevlerin bir listesini oluşturmaya, yapışkan notları hatırlatıcı olarak kullanmaya veya organize kalmak için bir planlayıcı kullanmaya yardımcı olabilir.
 • Aşağıdayken önemli kararlar almayın. Depresyonda hissettiğiniz zaman karar vermekten kaçının, çünkü açıkça düşünemeyebilirsiniz.

Randevunuz için hazırlıklı olmak/ Depresyon Tedavisi

Birinci basamak doktorunuzu görebilir veya doktorunuz sizi bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Ne yapabilirsin

Randevunuzdan önce, bir listesini yapın:

 • Eğer yaşadığınız herhangi belirtiler randevunuza nedeni ilgisiz görünebilir herhangi dahil
 • Önemli stresler veya son yaşam değişiklikleri dahil olmak üzere önemli kişisel bilgiler
 • Dozajlar dahil, aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya diğer takviyeler
 • Doktorunuza veya ruh sağlığı uzmanınıza sormanız gereken sorular

Mümkünse, randevu sırasında verilen tüm bilgileri hatırlamanıza yardımcı olması için bir aile üyesi veya arkadaşınızı yanınıza alın.

Doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular:

 • Depresyon belirtilerimin en olası sebebi midir?
 • Semptomlarımın diğer olası nedenleri nelerdir?
 • Ne tür testlere ihtiyacım olacak?
 • Hangi tedavinin benim için en uygun çalışma olasılığı var?
 • Önereceğiniz birincil yaklaşımın alternatifleri nelerdir?
 • Diğer sağlık koşullarına sahibim. Onları birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?
 • Takip etmem gereken herhangi bir kısıtlama var mı?
 • Bir psikiyatrist veya başka bir akıl sağlığı profesyoneli görmeli miyim?
 • Önerdiğiniz ilaçların ana yan etkileri nelerdir?
 • Reçeteyi yazdığınız ilaca genel bir alternatif var mı?
 • Sahip olabileceğim broşürler veya diğer basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Randevunuz sırasında başka soru sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzdan ne beklemeli? / Depresyon Tedavisi

Doktorunuz size bir kaç soru soracaktır. Odaklanmak istediğiniz herhangi bir noktaya gitmek için zaman ayırmak için onlara cevap vermeye hazır olun. Doktorunuz sorabilir:

 • Siz ya da sevdikleriniz ne zaman depresyon belirtilerinizi fark ettiniz?
 • Ne kadar depresyonda hissettin? Genel olarak her zaman kendinizi hissediyor musunuz, yoksa ruh haliniz değişiyor mu?
 • Ruh haliniz, duygularımdan çok mutlu (coşku dolu) ve enerjiyle dolu hissetmekten mi dönüyor?
 • Kendinizi hissettiğiniz zaman intihar düşünceleriniz var mı?
 • Semptomlarınız günlük yaşantınıza veya ilişkilere karışıyor mu?
 • Depresyon veya başka bir duygudurum bozukluğu olan herhangi bir kan akrabanız var mı?
 • Başka hangi zihinsel veya fiziksel sağlık koşullarınız var?
 • Alkol içer misiniz ya da eğlence amaçlı uyuşturucu kullanıyor musunuz?
 • Geceleri ne kadar uyuyorsunuz? Zamanla değişiyor mu?
 • Bir şey varsa, belirtilerinizi iyileştirir mi?
 • Ne olursa, belirtileriniz kötüleşir mi?
Depresyon Tedavisi
Depresyon Tedavisi

1 comment on “Depresyon Tedavisi / Genişletilmiş bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum