Haşim BELTEN - Uzman Klinik Psikolog

Sinirsel koşullar, artmış olumsuz duygu seviyeleri (yani, öncelikle depresyon ve kaygı içeren durumlar ve ikinci olarak nefret / öfke ve suçluluk / utanç ) içeren psikolojik sıkıntı ve zihinsel sağlık durumları ve başa çıkma, ilişkiler ile ilgili sorunlardır ve kimlik . Bazen bu koşullara “olumsuz duygulanım sendromları” denir ve insanları psikoterapiye yönlendiren birincil şeydir . Nevrotik koşullar, Teşhis ve İstatistik El Kitabında aşağıdaki zihinsel sağlık koşullarına karşılık gelir: uyum bozuklukları, yaygın kaygı, sosyal kaygıve hafif-orta şiddette majör depresif dönemler. Ayrıca, uzun vadeli ilişki problemleri, düşük benlik saygısı ve kaçınma, bağımlılık ve sınırda eğilimler gibi kişilik bozukluklarıyla ilişkili sorunlarla yakından ilişkilidirler . Ve çok fazla madde kötüye kullanımı, olumsuz duyguları ortadan kaldırmak için kendi kendini cezbeden insanlardan kaynaklanmaktadır.

Nevrotik koşullara üç ana bileşen vardır. Birincisi “nevrotik bir mizaç” dır. Bu, olumsuz duygu sisteminin temel belirleme noktasına değinmektedir. Bu, ne kadar hassas, ne kadar kuvvetli şekilde olumsuz olaylara tepki verdiği ve bir stres vericinin başlangıç ​​durumuna dönmesinin ne kadar sürdüğüdür. Özellik nevrotizmasında yüksek olan insanlar daha kolay vurgulanır, ortalamadan daha fazla olumsuz duygular hissederler ve soğumak için daha uzun zaman alır.

İkinci temel bileşen stresörlerin kendisidir. Yani, gerçek psiko-sosyal ihtiyaçları tehdit eden yaşam problemleri. Başlıca ihtiyaçlar, ilişkisel değer (önemli diğer kişiler tarafından bilinir ve değer verilmesi), başarı gereksinimleri, arzuları ve arzuları (örn. Para) elde etmek için kaynaklara ihtiyaç, oyun için ihtiyaç, büyüme ve keşif ve güvenlik gereksinimlerini içerir. , millet travma geçirdiğinde ihlal edildi.

ONUN’DEĞİL SUÇ AMA SİZE YANIKLARI KAPAK-UP

Üçüncü neden en önemlisidir, zayıf başa çıkmaya ve uzun vadede nevrotik koşullara yol açan durumdur. Ve insanların tanıması çoğu zaman zor olan şey bu. Yani, insanlar terapiye girdiğinde, genellikle ilk iki elementten haberdardırlar. İşlerin onları vurguladığını biliyorlar, saçmalık gibi hissettiklerini biliyorlar. Fakat sıkıntılarını gidermek için bu “üçüncü kuvvet” in neredeyse farkında değiller. Ancak iyi haberler, bu konuda öğretilir ve farklı şekilde yapmayı öğrenirse, insanların en doğrudan denetime sahip oldukları bir unsur olmasıdır. Bu ne? Nevrotik koşulların temel kökü negatif duygulara olumsuz tepkilerdir. Eskiden suçun değil, fakat sizi yakan örtüşme ifadesine paralel olarak,

Bir danışanı dinlerken dikkat ettiğim en önemli şeylerden biri olan klinisyen olarak, stres vericilerini ve geçmişlerini anlatmak ve hissettikleri olumsuz ruh hallerine ek olarak, hissettikleri ve hissettiklerine nasıl tepki veriyorsa, tepki. Evet, bilerek bunu iki kez yazdım. Birincil reaksiyonlar vardır ve birincil reaksiyonlara sekonder reaksiyonlar vardır.

İKİ GÜNDÜZ’İN

Bu iki psikolojik tepki katmanı vardır, çünkü insan zihninde gerçekte iki bilinç akışı birbirine sarılmıştır . Bu iki akışın ayrışmasına ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarına baktıktan sonra, neden birinci hissiyat durumlarına ikincil tepkiler aldık anlayabiliyoruz.

İlk akışı “birincil işlem zihniniz” olarak etiketleyelim. Bunu “primat aklı” ya da “duygu zihniniz” ya da “kalp” olarak da adlandırabilirsiniz. Bu, ruhunuzun temel sürücüsüdür. Bu, dışarıya bakan ve dünyayı gören, motive eden ve teşvik eden (gıdadan seksle durum arasında değişen) bir parçadır ve olaylara cevap vermek için duyguların enerjisidir. Duyguların doğasını ve işleyişini anlamak çok önemlidir . Neler olup bittiğine göre hedefler hakkında bilgi verirler . Ve bunlar sizi “iyi” şeyleri aramaya ve bunlara yaklaşmaya, “kötü” şeylerden kaçınmaya veya onları geri çekmeye yönlendirmenizi sağlamanın yollarını sunar. Bu duyguların kökeni haz ve acıdır ve daha karmaşık olumlu ve olumsuz duygular devletleri oluştururlar.

Olumsuz duygular açısından bunları, duygusal bir acı çekirdeği ve iki temel olumsuz duygu durum devleti (depresyon / umutsuzluk ve korku / kaygı) ve utanç / suçluluk duygusu bulunan iki negatif sosyal duygusal duruma sahip olarak düşünerek onları etkin bir şekilde haritalayabiliriz. (benlik hakkında olumsuz duygular) ve nefret / öfke (diğerleri hakkında olumsuz duygular).

“İkincil süreç zihniniz” (veya “zihin” zihniniz “veya” zihinsel, öz-bilinçli zihniniz “veya” başınız “) olarak adlandırabileceğimiz ikinci bilinç akışı zihninizin konuşması ve tartışılması ve Gerçeklik hakkında açık iddiaları yansıtır ve yapar. Önemlisi, yalnızca ne olduğu değil, aynı zamanda ne olması gerektiği konusunda yorum veya tepki verir veya yanıt verir. Yani, müzakereci zihin, haklı olan ve olmayan şey hakkında fikirlere sahiptir. Bu iddiaları, insanların olması gerektiği konusunda fikirlere atıfta bulunur.

VS NEDİR “NE OLDU OLDU”

Bu iki zihin çok farklı. Birincil zihin oldukça otomatik, hızlı ve reaktiftir. Her şeyi, durumun kendi hedeflerine göre algıladıklarına dayandırıyor gibi hissediyor. Durumun bireyin izole edildiği halini algılarsa, yalnız hissedecektir. Birinin hedeflerine başkaları tarafından sokulma durumunu algılarsa, öfkeli olur. Kişinin başarısız olduğunu ya da başkalarına göre daha aşağı olduğunu görürse, utanç hissedecektir. Mağlup hissederse yenilgi veya çaresizlik durumuna girecektir.

İnceleme zihni daha karmaşıktır. Sadece ne olduğunu düşünmekle kalmaz, aynı zamanda ne olması gerektiğini düşünür. İkincil zihin, birincil zihana yöneltildiğinde, birincil zihnin yapması gereken şeyi hissettirip duymadığına karar verebileceği anlamına gelir. Veya bireyin ne gerektiğini hissetmediğine karar verebilir, bunun yerine bireyin başka bir şey hissetmesi gerektiğine karar verebilir. Bu, farkında olmak için hayati bir şeydir.

İnceleme zihni, bir bireyin hissetmesi gereken fikirleri nereden buluyor? Başlangıçta, doğrudan ya da dolaylı olarak diğer insanlardan. Belki baban zorlamanı istedi. Belki de arkadaşlarınızın kızgın olmanızı istemedi. Diğer insanlar genellikle milletinin mutlu, kızgın veya suçlu olmasını istediğinde çok açıktırlar . İnsanların sevilmeyi, kabullenmeyi ve başkalarının gözünden statü kazanmasını istemekle bu yargıları kendilerine çeviriyorlar.

Olumsuz duygulara negatif tepkiler nevrotik koşulların temel köküdür. Bu iddianın önemini abartmak zordur çünkü nevrotik koşullar zihinsel hastalığın en büyük sürücüsüdür. Ve modern toplumda daha da kötüye gidiyorlar, belki de çok fazla insana olumsuz duygularından korkmak öğretiliyor veya onları hissetmek zorunda kalmaması veya hastalık halleri oldukları düşünülüyor.

Birincil işlem zihniyle ilişkili olarak, müzakereci zihnin tutumunu değiştirmeye yönelik olası ve arzu edilen çalışma. Birincil duygularımızla ilgili tartışmalı düşüncelerimizde kritik, reaktif ve kontrol olmak yerine, farklı bir tutum geliştirmeliyiz , biri de CALMMO kısaltmasıyla örtüşüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Ara
Konum
%d blogcu bunu beğendi: